Kardiovaskulární onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve světě i v České republice Téměř 50 procent Čechů podlehne komplikacím spojeným s kardiovaskulárními problémy. Přesto mnozí z nás nepodnikají základní preventivní opatření, která by nám mohla pomoci.
Jak upozorňují mnozí odborníci, největším problémem kardiovaskulárních onemocnění je často absence jakýchkoli výrazných příznaků bolesti. I to přispívá k tomu, že lidé podceňují komplikace nebo změny zdravotního stavu, které se podepisují na správném fungování srdce. Chybí prevence, často i samotná návštěva lékaře – specialisty, který by provedl adekvátní vyšetření a zachytil tak zdravotní problém včas. Někdy se stává, že kardiologové zasáhnou až na poslední chvíli. Do jisté míry je to otázka prevence a šíření vzdělání v naší zemi, která zaostává za vyspělým světem. Ne všichni pacienti a jejich rodinní příslušníci jsou dostatečně informováni o důležitosti rozpoznání potenciálně akutních stavů a jejich správného řešení ve smyslu přivolání adekvátní pomoci.
Nejčastějším problémem v České republice je ischemická choroba srdeční, která se v nejhorším případě může projevit jako akutní infarkt myokardu. Do výčtu problémů našich občanů však patří i hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhání, ateroskleróza nebo srdeční arytmie, ale i mnohé další, které se často spojují ve výše uvedené diagnózy.
Tři nejčastější srdeční choroby
Ischemická choroba srdeční
Jedná se o souhrnné označení pro onemocnění srdce, která vznikají v důsledku srdeční anémie. Potřeby životně důležitých orgánů na živiny a kyslík jsou vyšší a nejsou dostatečně uspokojeny. Nejčastěji je to způsobeno aterosklerózou, při níž se tepny zužují usazováním tukových látek na jejich stěnách, což snižuje průtok tepnami, který je důležitý pro zásobování srdce kyslíkem. Onemocnění může mít chronickou i akutní formu. Často je doprovázena bolestí na hrudi (angínou pectoris) a dušností, ale může mít i tzv. tichý průběh bez příznaků. V druhém případě může překvapit komplikacemi a dokonce i náhlou smrtí. U akutní formy často dochází k infarktu myokardu, po kterém musí být pacient dále léčen. Někdy však tato situace může skončit i smrtí pacienta.
Hypertenze (vysoký krevní tlak)
Někdy se mu také říká tichý zabiják. Projevy vysokého krevního tlaku totiž často zůstanou nepovšimnuty, pokud se pravidelně neinformujeme o svém zdravotním stavu u lékaře, například při preventivních prohlídkách. Vysoký krevní tlak zvyšuje zátěž srdce a cév, což může vést ke zvětšení srdce a hypertrofii srdečního svalu. Lidé s hypertenzí jsou v průběhu let náchylnější ke vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému. Jsou ohroženi mrtvicí nebo krevními sraženinami, které způsobují srdeční poruchy.
Chronické srdeční selhání
Jedná se o onemocnění, při kterém je narušena schopnost srdce pumpovat krev. Obvykle je způsobena kombinací několika onemocnění, která ovlivňují funkci srdce. Její výskyt se zvyšuje s věkem. Odborníci rozeznávají pravostranné nebo levostranné a také oboustranné srdeční selhání. Téměř vždy je spojeno se zadržováním krve v orgánech, takže je někdy doprovázeno otoky dolních končetin a trupu a někdy může vést až k plicnímu edému, pokud se krev zadržuje v plicích.
Riziko vzniku většiny výše uvedených onemocnění se zvyšuje s rostoucím věkem. V určitém okamžiku je třeba některé z nich léčit farmakologicky. To však rozhodně neznamená, že léky mohou dělat všechno. Naopak, léčba musí jít ruku v ruce se zdravým životním stylem a režimem. To platí pro ty, kteří se s kardiovaskulárními problémy již potýkají, ale i pro ty, kteří se jimi zatím necítí (a nejsou) ohroženi.
Dá se říci, že každý z nás potřebuje preventivní přístup, který mu dlouhodobě zajistí dobré vyhlídky a pomůže minimalizovat riziko problémů. Základem by měla být zdravá a vyvážená strava (pozor bychom si měli dávat zejména na tuky, sůl nebo umělé konzervanty, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi), doplněná správnými vitaminy a pravidelným pohybem. Kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu by měly být tabu a mnozí odborníci také varují, že je třeba dávat si pozor na nápoje s kofeinem a ještě více na energetické nápoje. Pokud se potýkáte s nadváhou, měli byste se pokusit snížit svou hmotnost pod vedením odborníků a poté si udržet štíhlejší linii.
Měli bychom se také zaměřit na příjem vitaminů a vitaminových doplňků, zejména vitaminů skupiny B, abychom zlepšili svůj životní styl. Bylo prokázáno, že kombinace vitaminů B6, B9 a B12 snižuje tzv. hyperhomocysteinémii, která je považována za nezávislý rizikový faktor aterosklerózy a souvisejících kardiovaskulárních onemocnění, včetně hypertenze a tromboembolické nemoci.
Trojice vitaminů v aktivním složení se podílí na metabolismu homocysteinu. Vitaminy nejsou ve stravě přítomny v takovém množství, aby se projevil jejich léčebný účinek. Proto je nutné je doplňovat.
Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě základ, bez kterého není možné dlouhodobě bezproblémově fungovat. Pokud máme dobrý základ v podobě pestré a vyvážené stravy, ale řekněme, že kvůli genetickým faktorům má někdo zvýšenou hladinu homocysteinu, a proto má mimo jiné zvýšené kardiovaskulární riziko, můžeme mu pomoci dodáváním vitaminů a využít to jako jednu z možností, jak snížit riziko infarktu, mrtvice nebo plicní embolie.